Orientační výpočet klimatizace

Jak stanovit výkon klimatizace?

První věc, kterou bychom měli zjistit, je stanovení výkonu klimatizace. Výkon by měl být přizpůsoben objemu místnosti, jejímu účelu, počtu osob v ní pobývajících, slunečnímu záření a přítomnosti dalších zdrojů tepla. Například se obecně předpokládá, že 1 kW výkonu zařízení odpovídá chlazení/topení přibližně 10 m² místnosti při standardní výšce místnosti 2,4 m.
Protože lidské tělo vyzařuje teplo, tak záleží i na počtu lidí v místnosti a činnosti, kterou se v místnosti zabývají. Vliv má také plocha oken a orientace místnosti vzhledem k světovým stranám. Okna na jih jsou v létě více osvětlena a do místnosti se dostává větší teplo. Vliv na výkon mohou mít také ztráty způsobené unikem střechou v podkroví. Pokud je v místnosti umístěn zdroj tepla, jakým může být třeba výrobní stroj nebo televize, je třeba tyto zdroje započítat do kalkulace.

Provedený výpočet je pouze orientační, ale ve většině případů bude dostačující. Pamatujte, že přesné ztráty objektu vám vypočítá jen specialista. Pokud je budova starší a nezateplená, počítejte spíš s větším potřebným výkonem.

Výpočet chladícího a topného výkonu

Výsledek:

Jakou zvolit klimatizaci?

V segmentu domácích klimatizací s výkonem do 16 kW jsou nejoblíbenější zařízení s výkonem blízkým 2,5 kW; 3,5 kW; 5 kW a 7 kW. Například pro místnost o rozloze 35 m² a výšce 2,4 m bude vyhrazenou jednotkou klimatizace s výkonem 3,5 kW.
Jak již bylo řečeno, tak při výběru klimatizace je třeba vzít v úvahu také velikost oken a jejich expozici (např. na jih, východ, západ) a počet osob pobývajících v místnosti (kanceláře, čekárny). Pozor na použití jednotek s příliš malým výkonem v poměru k velikosti místnosti. Volbou slabší jednotky dojde sice k úspoře ceny za pořízení klimatizace, a nedostatek energie může mít za následek, že v největších vedrech nebude klimatizace schopna snížit teplotu v bytě na příjemnou úroveň. V zimním období nebude klimatizace schopna dodat potřebný tepelný výkon.
Pamatujte, že konečný výběr výkonu zařízení náleží vždy instalatérovi. Ten zohlední všechny parametry dané místnosti a vybere vhodný výkon klimatizace.

Řada Rotenso® zahrnuje klimatizace s následujícími kapacitami:

  • 2,1 kW - modely: Imoto (pouze multispit),
  • 2,6 kW – modely: Versu Mirror , Versu Silver , Versu Gold , Elis , Imoto , Ukura , Roni
  • 3,3-3,5 kW – modely: Mirai , Versu Mirror , Versu Silver , Versu Gold , Elis , Imoto , Ukura , Roni
  • 5,1-5,3 kW - modely: Versu Mirror , Elis , Imoto , Ukura , Roni
  • 7,3 kW - modely: Imoto , Ukura , Roni