Tepelné čerpadlo vzduch vzduch cena

Cena tepelného čerpadla se odvíjí od jeho výkonu, obchodní značky a od nákladů na instalaci. Potenciální investor si musí ale také uvědomit, že důležitou cenu hraje také následný servis a s tím spojené náklady. Tepelné čerpadlo (klimatizace) se musí pravidelně servisovat, čistit  a vyměňovat filtry. Bez následného servisu přicházíte mnohdy o záruku.

Pokud uvažujete o nákupu tepelného čerpadla vzduch vzduch, uvažujete vlastně o nákupu klimatizace s možností celoročního provozu. Klimatizace v létě topí, na jaře a na podzim ohřívá. Pokud je klimatizace navržena na práci i při teplotách -18°C tak lze říci, že i v tuhých zimních mrazech bude klimatizace dobře topit a leze ji použít jako jejiný zdroj tepla v místnosti. Měli byste vědět, že ve vnitřních i venkovních jednotky kondenzuje voda a je nutné zajistit, aby odtékala. Proto je nutné si před nákupem ověřit, zda venkovní jednotka klimatizace je zajištěna proti tvorbě ledu z kondenzátu. Voda v jednotce nesmí zamrzat, kondenzát i při tuhýxh mrazech musí odtékat. Proto se do jednotek montují topné spirály, které kondenzát rozehřívají. Kvalitnější jednotky pak zahřívají vanu kompresoru, v které si při vypnutém čepadlu sráží mazací olej. Pokud je olej ztuhlý, tak se stěny komperosru opotřebovávají a snižuje se tím životnost jednotky. 

Doporučujeme Vám, abyste se nejdříve podle návodu určili, jak velkou jednotku potřebujete. K tomu si přečtěte Jak stanovit potřebný výkon klimatizace

Potom je potřeba rozhodnout, zda budete instalovat na dům více venkovních jednotek, nebo jednotku jednu. Pokud je jedna vnější jednotka spojena s jednou vnitřní jednotkou, je to připojení SPLIT. O připojení DUO se jedná, pokud jsou na jednu venkovní jednotku připadají dvě stejně velké vnitřní jednotky. A když na jednu venkovní jednotku připadá 3 až 5 vnitřních jednotek mnohdy různých výkonů, jedná se o systém MULTISPLIT. Výhodou řešení SPLIT je, že zatímco v jedné místnosti topíte, tak v sousední třeba chladíte. Při poruše jedné klimatizace ostatní pracují. U jednotek DUO a MULTISPLIT jednotky chladí nebo jen topí. Systém DUO má jedno ovládání pro obě vnitřní jednotky, to využijete například při klimatizaci úzké dlouhé místosti. V zadní části místnosti by vlivem nerovnoměrného ohřevu vzduchu byly jiné tepelné podmínky. Proto se i do zadní části umístí vyústění klimatizace a rozdíl prohřívání prostoru se eliminuje. 

Dále se svého dodavatele zptejte na podmínky záruky a cenu servisních prací. Zjistěte si cenu spotřebních materiálů, hodinovou sazbu a cenu kilometrovné. 

Cena základní instalace bývá mnohdy v ceně. Základní instalace zahrnuje 3 m dlouhé potrubí mezi jednotkami, kabeláž, průchod zdivem a někdy i instalační konzoli. V ceně nejsou vícepráce, například vysokozdvižná plošina nebo instalační trubky. Například zednícké a elektrikářské práce a pod.

Cenu klimatizace samozřejmě ovlivňuje také značka a původ klimatizace. Některé značky například tvrdí, že jsou českými výrobci klimatizací. Mnohdy je to ale tak, že tyto firmy v Japonsku, Jižní Koreii nebo v Číně objednávají svojí produkci z nabídky výrobce a na obal klimatizace se jen připevní jejich logo. A klient se diví, proč je vnější vzhled tak podobný jiné značce.

Kvalita klimatizací je v dnešní době více méně vyrovnaná a tak velký vliv na konečnou spokojenost klienta mají služby samotné instalační firmy. Můžete se setkat s tím, že vlivem špatného výpočtu jsou klimatizace poddimenzované. Vlivem špatného umístění se přehřívají nebo trpí nasáváním nečistot. Stávají se i případy, že klimatizace je hlučná z důvodu nedodržení minimální vzdálenosti venkovní a vnitřní jednotky, či z důvodu vibrací do zdi budovy. Klimatizacím neprospívá ani příliš časté zapínání a vypínání.

Faktorem, který ovlivňuje spokojenost zákazníka je také samotné očekávání klienta. Investor očekává komfort a nízkou spotřebu. Každý ivestor by si měl uvědomit, že klimatizace je zařízení, jehož spotřeba je závislá na počasí. Pokud vnější jednotku umístíte na rozpálenou střechu, budou náklady na vychlazení vyšší, než když je jednotka umístěna ve stínu. Naopak v zimě je nutné počítat s tím, že topné spirály budou spotřebovávat při velkých mrazech více energie a spotřeba klimatizace poroste. Pokud mrazy budou trvat delší dobu, sníží se vlhkost vzduchu a sníží se namrzání. Největší namrzání bude při vlhkém vzduchu a teplotách kolem bodu mrazu, typicky v období mlhy a inverze.

Klimatizace tedy volte komplexně a vybírejte i podle takových maličkostí, jako je design, funkce klimatizace, energetická účinnost a cena. Podívejte se také funkce naleznete v základu a jaké jsou zpoplatněné. Například u moderních klimatizací Rotenso naleznete modul WiFi v základní ceně a tak činnost klimatizace můžete sledovata  ovládat na dálku ze svého mobilního telefonu.

Pokud budete potřebovat poradit, napište nám. Pomůžeme Vám vybrat správnou klimatizaci a najdemem vám i vhodného servisního technika ve vašem regionu.

Máte otázku? Potřebujete poradit?