Případová studie EHTIC

Evropské centrum inovativních technologií pro zdraví na Fakultě biomedicínského inženýrství Slezské technické univerzity

EHTIC- European Health Tech Innovation Center je výsledkem projektu Assist Med Sport Silesia. Tento projekt v hodnotě 110 milionů PLN, který je klíčový ve slezském regionu vede Silesian Engineering Support Center for Medicine and Sport a je spolufinacován Evropskou unií, koncernem Philips, městem Zabrze a Slezskou technickou univerzitou. EHTIC byl založenou Fakultou biomedicínského inženýrství Slezské technické univerzity, která je jedinou fakultou tohoto typu v Polsku. Díky spolupráci vědecké komunity, byznysu a samosprávy patří k nejmodernějším výzkumným centrům v Evropě. Laboratoře biomedicínského inženýrství EHTIC, vybavené zařízením nejnovější generace, poslouží k rozvoji výzkumu umělé inteligence, telemedicíny a lékařského IT.

Vnitřní jednotky ENOS pro systémy RV

Při návrhu realizace bylo plně vyhověno záměru investora a projektanta, který navrhl celý prostor tak, aby ve všech nových prostorech mohly být použity plně kryté nebo a odkryté klimatizační prvky. Projektant mohl vycházet z široké škály vnitřních RVF jednotek značky Rotenso. Na výběr byly RVF systémy pro stropní, nástěnné, kazetové, potrubní a podlahové použití. Rozmanitost nabídky pak umožnila zvolit vhodnou jednotku do každého interiéru. EHTIC je nové, inteligentní a energeticky úsporný objekt, u kterého investor dbal na to, aby otázky spojené s hospodárností a komfortem užívání doprovázela také vysoká estetika a důslednost všech detailů. Designové prvky interiéru v celém objektu odrážejí charakter zařízení. Laboratoře i společné prostory, přednáškový sál a sál určený pro pořádání konferencí, byly pečlivě navrženy a zbudovány. Přitom se dbalo na také na estetiku nástěnných klimatizačních jednotek. Investor nakonec zvolil nástěnnou klimatizaci Rotenso Enos do všech místností pro její minimalistický moderní vzhled, a diskrétní provedení.

Systém RVF Rotenso pro objekty se speciálními požadavky

Široký sortiment, velký výběr a pokročilé funkce vnitřních a venkovních jednotek umožňují klimatizačním systémům RVF Rotenso splnit speciální požadavky, například vzhledem k účelu objektu. V případě EHTIC se požadavky investora na řízení a regulaci teploty v objektu nelišily od normy. Výjimkou byl absolutní požadavek na spolehlivost provozu systému. V laboratorních místnostech je důležité udržovat konstantní teplotu vzduchu pro zajištění opakovatelnosti výsledků testu. Splnění této podmínky je podpořeno použitím pokročilého centrálního ovládání umožňujícího uzamčení zvoleného provozního režimu nebo uzamčení jednotlivého ovládání u vybraných vnitřních jednotek. Centrální ovládání také umožňuje nastavit pracovní plány

Technická řešení, chladicí výkon a počet jednotek

Klimatizační systém RVF Rotenso pro EHTIC se skládá ze 7 venkovních jednotek, z toho jedna s chladicím výkonem 50 kW, dvě s chladicím výkonem 45 kW, dvě s výkonem 33,5 kW a jedna s výkonem 40 kW a 25,2 kW, napojeno na celkem 82 nástěnných a kazetových vnitřních jednotek. Všechny vnitřní jednotky mají vestavěný expanzní ventil EXV, který přesně řídí průtok chladiva v systému, což podporuje účinnost klimatizačního systému a optimalizuje spotřebu energie, zejména v režimu vytápění. Systém je dále vybaven modulem RVF AHU, který umožňuje připojení libovolných venkovních jednotek RVF Rotenso k napájení chladičů nebo freonových ohřívačů vzduchotechnických jednotek. Venkovní jednotky RVF Rotenso spolu s inteligentním modulem AHU tvoří ideální řešení, protože rozpoznávají venkovní teplotu, snažit se dosáhnout optimálních tepelných podmínek výběrem vhodného provozního režimu: chlazení nebo vytápění automaticky. Pomocí modulu AHU RVF Rotenso může uživatel pomocí čidel obsažených v sadě napájet jak výměník, který nemá pokročilé ovládání a čidla, tak ústřednu s vlastní automatikou s výstupem signálu 0-10V.

Ovládání systému RVF Rotenso

Systém RVF Rotenso je vybaven centrálním ovladačem. Klíčovým prvkem pokročilých řídicích systémů RVF Rotenso je hlavní deska agregátu zodpovědná za komunikaci, zpracování parametrů nastavených uživatelem a řízení provozu celého systému. Bohatě vybavená elektronikou, která je srdcem řídicího systému, hlavní deska řídicího systému RVF ROTENSO umožňuje přizpůsobit funkce řídicího systému individuálním potřebám uživatele vyplývajícím z individuálních podmínek, specifičnosti práce a charakter zařízení. Řešení v řídicích systémech RVF Rotenso umožňují kromě standardních a běžně dostupných možností rozšíření řídicího systému o jednotlivé ovladače a centrální dotykové ovladače. Díky tomu získá uživatel přístup k řadě doplňkových funkcí, jako jsou:

  • individuální a skupinové ovládání,
  • možnost místního nebo vzdáleného ovládání přes WiFi síť,
  • podpora až 64 vnitřních jednotek,
  • nastavení pracovních plánů,
  • zámek provozních režimů,
  • zámek jednotlivých ovladačů,
  • diagnostický modul,
  • vestavěný MODBUS protokol.

Pokud budete potřebovat poradit, napište nám. Pomůžeme Vám vybrat správnou klimatizaci a najdeme vám i vhodného servisního technika ve vašem regionu.

Máte otázku? Potřebujete poradit?