Topení klimatizací

Lze topit klimatizací?

Ano, moderní klimatizace umí topit a mohou se za určitých okolností stát jediným zdrojem tepla. Moderní invertorová klimatizace v létě topí, na jaře a na podzim ohřívá. Pokud je klimatizace navržena na práci i při teplotách -18°C tak lze říci, že i v tuhých zimních mrazech bude klimatizace dobře topit a leze ji použít jako jediný zdroj tepla v místnosti.
Měli byste vědět, že ve vnitřních i venkovních jednotkách kondenzuje voda a je nutné zajistit, aby odtékala. Proto je nutné si před nákupem ověřit, zda venkovní jednotka klimatizace je zajištěna proti tvorbě ledu z kondenzátu. Voda v jednotce nesmí zamrzat a kondenzát i při tuhých mrazech musí odtékat. Proto se do jednotek montují topné spirály, které kondenzát rozehřívají. Kvalitnější jednotky pak také zahřívají vanu kompresoru, v které si při vypnutém čerpadlu sráží mazací olej. Pokud je olej ztuhlý, tak se stěny kompresoru opotřebovávají a snižuje se tím životnost jednotky a zvyšuje se hlučnost.

Jak poznám vhodnou klimatizaci pro přitápění?

Klimatizace pro jarní a podzimní měsíce vybírejte podle energetického štítku. Hledejte třídu energetické účinnosti při ohřívání. Běžné klimatizace mají třídu A++, ty nejlepší A+++. Ruku v ruce s těmito parametry jsou parametry SEER a SCOP. Při ohřívání vás bude zajímat SEER a při chlazení SCOP.

SCOP

(Seasonal Coefficient of Perfomance)

SCOP je zkratka anglického výrazu Seasonal Coefficient of Perfomance, tedy sezónní koeficient výkonu (sezónní topný faktor).
SCOP vyjadřuje poměr energie vyrobené a energie k tomu potřebné (spotřebované) v průběhu celého roku. Čím vyšší je topný faktor SCOP je, tím účinnější je tepelné čerpadlo.

Sezónní topný faktor SCOP nových tepelných čerpadel se pohybuje v rozmezí 3,4 – 5,5, což znamená, že tepelné čerpadlo v průměru spotřebuje 1 kWh elektrické energie na to, aby vyrobilo 3,4 – 5,5 kWh energie tepelné.

SEER

(Seasonal Energy Efficiency Ratio)

SEER je zkratka anglického výrazu Seasonal Energy Efficiency Ratio, tedy sezónní koeficient energetické efektivnosti.
SEER souvisí s chlazením, vyjadřuje energetickou účinnost klimatizace používané po dobu celého roku. Jde o poměr energie odebrané klimatizací z prostředí a energie k tomu spotřebované v průběhu celého roku. Čím vyšší SEER, tím je zařízení v režimu klimatizace účinnější.

Například SEER 9,2 znamená, že při odebrání 9,2 kWh tepelné energie z vnitřního prostředí klimatizace se spotřebuje 1 kWh elektrické energie.

Klimatizace vhodné pro zimní provoz

Klimatizace určené pro zimní provoz obsahují elektrické topné spirály a topné pásy, které zabraňují tvorbě ledu ve venkovních jednotkách. Rozehřívají kondenzát a některé kvalitnější jednotky pak také zahřívají vanu kompresoru, v které si při vypnutém čerpadlu sráží mazací olej.
Každý výrobce na tuto skutečnost rád upozorní a tak hledejte v katalogových listech podobné ikonky a případně provozní teplotní rozsahy.

Zařízení vyhřívá vnitřní prostor i při venkovní teplotě -30°C

Zařízení vyhřívá vnitřní prostor i při venkovní teplotě -22°C

Ohřev kondenzační desky při teplotách pod 5°C

Ohřev vany kompresoru při teplotách pod 5°C

Ohřev vany kompresoru při teplotách pod 5°C

Která klimatizace má nejlepší SCOP?

Nejvyšší hodnotu, konkrétně SCOP 5,3 můžete najít u jednotky Mirai o výkonu 3,5kW. Ta se může pyšnit hodnotou SEER 9,2 a proto má na energetickém štítku třídu energetické účinosti pro ohřev A+++ stejně jako pro chlazení A+++. Navíc se jedná o jednotku s moderními funkcemi a vestavěnou WiFi. Klimatizaci Mirai si můžete objednat u našich montážních partnerů. Více informací o jednotkách Mirai .

Řady Rotenso® pro celoroční provoz

Diskuse - Podělte se o své zkušenosti

Na trhu existuje mnoho zařízení určené pro celoroční provoz od různých výrobců. Málokterý se však může chlubit dobrým designem, kvalitními filtry, vestavěnou Wifi a třeba pozlacenými lamelami v antikorozivním provedení jako značka Rotenso.
Pokud se budete chtít podělit o své zkušenosti se topením klimatizací, napište nám. Váš příspěvek zveřejníme.

Pokud budete potřebovat poradit, napište nám. Pomůžeme Vám vybrat správnou klimatizaci a najdeme vám i vhodného servisního technika ve vašem regionu.

Máte otázku? Potřebujete poradit?